wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe

Andrzejki już za chwilę, więc pewnie szukasz jakiś ciekawych propozycji, które z chęcią umilą Ci ten wieczór, prawda? Jeśli tak to mam coś specjalnie dla Ciebie! Poszperałam i znalazłam kilka naprawdę świetnych pomysłów na wróżby na andrzejki. Niektóre z nich może już znasz, ale myślę, że znajdą się też takie, które Cię zaskoczą. 🙂 Mam nadzieję, że spodobają Ci się te pomysły na wróżby andrzejkowe.
Znajomi, rodzina, samemu a może domówka w nowym towarzystwie? Nieważne gdzie się wybierasz, wróżby andrzejkowe to świetna zabawa i umilą one wszystkim ten cudowny wieczór.

Wróżby andrzejkowe

Wróżba andrzejkowa – Waza

Potrzebujesz: wodoodporny pisak, czyste kartki, wazę/słoik/szklankę.

Gdy już masz to wszystko to:

  • kartkę rozcinasz na sześć różnych kawałków;
  • na kawałkach kartki piszesz na swoje najskrytsze marzenia;
  • wsypujesz karteczki do wazy lub innego naczynia;
  • zalewasz wodą;
  • karteczka, która pierwsza wypłynęła na wierzch najszybciej się spełni.

Wróżba andrzejkowa – Lanie wosku

Ta wróżba andrzejkowa jest chyba najbardziej znana. Do tej zabawy potrzebujesz: miski z wodą, zapalonej świeczki, klucza ze sporą dziurką, a także lampki. Wróżba polega na tym, że stopiony wosk ze świeczki przelewasz przez dziurkę od klucza – oczywiście to wszystko dziać się ma nad, wyżej wspomnianą, miską z wodą. W kolejnym kroku bardzo uważnie wyławiasz swój woskowy kształt i zapalasz lampkę, której światło rzucasz na ścianę. Teraz tylko musisz odgadnąć co przypomina kształt Twojej woskowej figurki!

wróżby andrzejkowe

Wróżba andrzejkowa – Butelka

Do tej wróżby andrzejkowej potrzeba kilku osób, więc świetnie sprawdzi się ona w większym gronie znajomych. Najpierw musisz przygotować butelkę i karteczki z wróżbami – niektóre mogą być puste, będzie to oznaczać, że jeszcze długa droga do spełnienia się danego marzenia. Uczestnicy zabawy ustawiają się w kole. Pośrodku powinna znajdować się butelka, a w mniejszym kole ułożone powinny być karteczki z wróżbami. Kolejno każda osoba kręci butelką. Kartka, którą wskaże szyjka butelki jest wróżbą andrzejkową dla osoby kręcącej butelką.

Wróżba andrzejkowa – Szpilki

Oczywiście, jak wskazuje nazwa, będziesz potrzebować szpilek (7 lub 13), ale jako zamiennik możesz użyć wykałaczek czy też pałeczek kosmetycznych. Wkładasz teraz wybrany przez siebie zamiennik lub szpilki do kubeczka i trzęsiesz nimi. Następnie wysypujesz wszystkie szpilki i odczytujesz jakie litery z nich wyszły. Na poniższym obrazku znajdziesz oznaczenia poszczególnych liter:

wróżby andrzejkowe

Wróżba andrzejkowa – Grosik

Potrzebujesz: monety – najlepiej jednego grosza; linki, wiadereczka/pudełka. Ta nietypowa wróżba andrzejkowa polega na tym, że kładziesz na podłodze wiadereczko, następnie liczysz od niego 7 lub 13 kroków i wyznaczasz linię, z której będziesz rzucać monetą, a której nie wolno Ci przekroczyć. Przed rzutem myślisz nad swoim marzeniem i chuchasz na szczęście grosik. Jeśli uda Ci się trafić do pudełka to Twoje marzenie spełni się w ciągu roku, jeśli nie to niestety musisz poczekać na nie troszkę dłużej.

Wróżba andrzejkowa – Kartka

Potrzebujesz: kartki, długopisu, szpilki/wykałaczki. Dziewczyny wypełniają kartkę imionami chłopaków, natomiast jeśli jesteś mężczyzną to na kartce piszesz imiona dziewcząt. Teraz odwracasz kartkę i obracasz nią siedem razy, następnie przekuwasz ją szpilką lub dziurawisz wykałaczką. Przekute imię oznacza, że Twój/Twoja wybranek/wybranka będzie nosić takie właśnie imię.

Wróżba andrzejkowa – Talerze

Potrzebujesz: dwóch osób; 5 talerzy, pod którymi znajdzie się piórko, kamyk, muszelka, ziarenko pieprzu i cukierek. Osoba, której wykonuje się wróżbę, nie może widzieć co się znajduje pod talerzami. Druga osoba chowa przedmioty i je miesza. Następnie osoba, której się wróży wskazuje na dany talerz. Przedmiot, który będzie pod talerzem ma odpowiednie znaczenie, które poznasz na poniższym obrazku:

wróżby andrzejkowe

Wróżba andrzejkowa – Kleks

Potrzebujesz: kartki formatu A4, trochę tuszu lub plakatowej farbki. Kartkę musisz złożyć na pół, a następnie rozłożyć – tak aby było widać miejsce zgięcia. Następnie pośrodku zgięcia nałóż część tuszu bądź też farbki i znów złóż kartkę, przyciskając ją dłonią. Dzięki temu tusz/farbka się odbije po dwóch stronach. Teraz rozłóż kartkę i odgaduj z rodziną czy też znajomymi co za kształt Ci wyszedł. Możecie się przy tym świetnie bawić, powodzenia!

Wróżba andrzejkowa – Buty

To chyba druga po laniu wosku najpowszechniejsza wróżba andrzejkowa. Będziesz potrzebować – jak nazwa wskazuje – butów, tylu ilu jest uczestników zabawy. Na każdego gracza przypada jeden but. Następnie ustawiacie się naprzeciwko drzwi i układacie z nich kolejno wężyka, tak aby ostatni but był pierwszym i odwrotnie. Właściciel/-lka buta, którego czubek pierwszy przekroczy/dotknie progu, najszybciej wyjdzie za mąż lub się ożeni.

Wróżba andrzejkowa – Kości

Potrzebujesz: czarny karton, białą kredę, 3 kości do gry oraz umiejętność rysowania okręgu(lewą ręką!) – dla mnie to byłby wyczyn. 😉 Więc, jak już pewnie się domyślasz, na kartonie przy pomocy lewej ręki musisz zakreślić kredą krąg, a następnie rzucasz kośćmi. Z tych, które pozostały w kręgu należy obliczyć sumę oczek. Liczby odpowiednio mają swoje znaczenie:

wróżby andrzejkowe

Wróżba andrzejkowa – groszek ptysiowy

Zabawa ta idealna jest na jakieś domówki czy też na dziecięce przyjęcia. Potrzebujesz: paczka/dwie groszku ptysiowego, kordonek, gruby i stabilny patyk. Na początku musisz nawlec 6 kulek groszku na kordonek, a następnie zawiązujesz nitki na patyku. Pamiętaj, że każda z nitek powinna być dostosowana do wzrostu poszczególnych uczestników oraz, że pomiędzy sznurkami musi być odstęp. Następnie dwoje z osób, niebiorących udziału w zabawie, trzyma patyk, a uczestnicy starają się zjeść groszki ze swojej nitki bez użycia rąk. Kto zje wszystkie ptysiowe groszki najszybciej ten wygrywa! Pamiętaj, że ten komu upadnie groszek lub użyje rąk – ten odpada.

wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe

Mam nadzieję, że te pomysły na wróżby przydadzą się nie tylko na andrzejkowy wieczór i będziesz się przy nich świetnie bawić. Życzę Ci tego, a tymczasem sama uciekam szykować się na wieczór andrzejkowy. 🙂

Masz może jeszcze jakieś swoje propozycje na tego typu wróżby andrzejkowe? Daj znać w komentarzu!