wróżby andrzejkowe

Andrzejkowe wróżby

Andrzejki już za chwilę, więc pewnie szukasz jakiś ciekawych wróżb, które z chęcią umilą Ci ten wieczór, prawda? Jeśli tak to mam coś specjalnie dla Ciebie! Poszperałam i znalazłam kilka naprawdę świetnych pomysłów. Niektóre z nich może już znasz, ale myślę, że znajdą się też takie, które Cię zaskoczą. 🙂 Mam nadzieję, że spodobają Ci się te pomysły na wróżby andrzejkowe.
Znajomi, rodzina, samemu a może domówka w nowym towarzystwie? Nieważne gdzie się wybierasz, wróżby to świetna zabawa i umilą one wszystkim ten cudowny wieczór.

Andrzejkowe pomysły

Waza

Potrzebujesz: wodoodporny pisak, kartki, wazę/słoik/szklankę. Gdy już masz to wszystko to kartkę rozcinasz na sześć różnych kawałków i piszesz na nich swoje najskrytsze marzenia. Następnie wsypujesz karteczki do wazy lub innego naczynia i zalewasz wodą. To, które najszybciej wypłynęło na wierzch najszybciej się spełni.

Lanie wosku

Ta wróżba andrzejkowa jest chyba najbardziej znana. Do tej zabawy potrzebujesz: miski z wodą, zapalonej świeczki, klucza ze sporą dziurką, a także lampki. Wróżba polega na tym, że stopiony wosk ze świeczki przelewasz przez dziurkę od klucza – oczywiście to wszystko dziać się ma nad, wyżej wspomnianą, miską z wodą. W kolejnym kroku bardzo uważnie wyławiasz swój woskowy kształt i zapalasz lampkę, której światło rzucasz na ścianę. Teraz tylko musisz odgadnąć co przypomina kształt Twojej woskowej figurki!

Butelka

Do tej andrzejkowej wróżby potrzeba kilku osób, więc świetnie sprawdzi się ona w gronie znajomych. Najpierw musisz przygotować butelkę i karteczki z wróżbami – niektóre mogą być puste, będzie to oznaczać, że jeszcze długa droga do spełnienia się danego marzenia. Uczestnicy zabawy ustawiają się w kole. Pośrodku powinna znajdować się butelka, a w mniejszym kole ułożone powinny być karteczki z wróżbami. Kolejno każda osoba kręci butelką. Kartka, którą wskaże szyjka butelki jest wróżbą dla osoby kręcącej butelką.

Szpilki

Oczywiście jak wskazuje nazwa będziesz potrzebować 7 lub 13 szpilek, ale jako zamiennik możesz użyć wykałaczek czy też pałeczek kosmetycznych. Wkładasz teraz wybrany przez siebie zamiennik lub szpilki do kubeczka i trzęsiesz nimi. Następnie wysypujesz wszystkie szpilki/inne zamienniki i odczytujesz jakie litery z nich wyszły. Na poniższym obrazku znajdziesz oznaczenia poszczególnych liter:

Grosik

Potrzebujesz: monety – najlepiej jednego grosza; linki, wiadereczka/pudełka. Ta nietypowa wróżba polega na tym, że kładziesz na podłodze wiadereczko, następnie liczysz od niego 7 lub 13 kroków i wyznaczasz linię, z której będziesz rzucać monetą, a której nie wolno Ci przekroczyć. Przed rzutem myślisz nad swoim marzeniem i chuchasz na grosik. Jeśli uda Ci się trafić do pudełka to Twoje marzenie spełni się w ciągu roku, jeśli nie to niestety musisz poczekać na nie troszkę dłużej.

Kartka

Potrzebujesz: kartki, długopisu, szpilki/wykałaczki. Dziewczyny wypełniają kartkę imionami chłopaków, natomiast jeśli jesteś mężczyzną to na innej kartce piszesz imiona dziewcząt. Teraz odwracasz kartkę i obracasz nią siedem razy, następnie przekuwasz ją szpilką lub dziurawisz wykałaczką. Przekute imię oznacza, że Twój/Twoja wybranek/wybranka będzie nosić takie imię.

Talerze

Potrzebujesz: dwóch osób; 5 talerzy, pod którymi znajdzie się piórko, kamyk, muszelka, ziarenko pieprzu i cukierek. Jedna z osób, która sobie wróży – załóżmy, że Ty nią jesteś – więc nie możesz widzieć co się znajduje pod talerzami. Druga osoba chowa przedmioty pod nimi i je miesza – tak abyś Ty tego nie widział. Następnie odwracasz się i wskazujesz na dany talerz. Przedmiot, który wybierzesz ma odpowiednie znaczenie, które poznasz na poniższym obrazku:

Kleks

Potrzebujesz: kartki formatu A4, trochę tuszu lub plakatowej farbki. Kartkę musisz złożyć na pół, a następnie rozłożyć – tak aby było widać miejsce zgięcia. Następnie pośrodku zgięcia nałóż część tuszu bądź też farbki i znów złóż kartkę, przyciskając ją dłonią. Dzięki temu tusz/farbka się odbije po dwóch stronach. Teraz rozłóż kartkę i odgaduj z rodziną czy też znajomymi co za kształt Ci wyszedł. Możecie się przy tym świetnie bawić, powodzenia!

Buty

To chyba druga po laniu wosku najpowszechniejsza wróżba. Będziesz potrzebować – jak nazwa wskazuje – butów, tylu ilu jest uczestników. Na każdego gracza przypada jeden but. Następnie ustawiacie się naprzeciwko drzwi i układacie z nich kolejno wężyka, tak aby ostatni but był pierwszym i odwrotnie. Właściciel/lka buta, którego czubek pierwszy przekroczy/dotknie progu, ten/ta najszybciej wyjdzie za mąż lub się ożeni.

Kości

Potrzebujesz: czarny karton, białą kredę, 3 kości do gry oraz umiejętność rysowania okręgu(lewą ręką!) – dla mnie to byłby wyczyn. 😉 Więc, jak już pewnie się domyślasz, na kartonie przy pomocy lewej ręki musisz zakreślić kredą krąg, a następnie rzucasz kośćmi. Z tych, które pozostały w kręgu należy obliczyć sumę oczek. Liczby odpowiednio mają swoje znaczenie:

 

Zabawa andrzejkowa

Zabawa ta idealna jest na jakieś domówki czy też na dziecięce przyjęcia. Potrzebujesz: paczka/dwie groszku ptysiowego, kordonek, gruby i stabilny patyk. Na początku musisz nawlec 6 kulek groszku na kordonek, a następnie zawiązujesz nitki na patyku. Pamiętaj, że każda z nitek powinna być dostosowana do wzrostu poszczególnych uczestników oraz, że pomiędzy sznurkami musi być odstęp. Następnie dwoje z osób, niebiorących udziału w zabawie, trzyma patyk, a uczestnicy starają się zjeść groszki ze swojej nitki bez użycia rąk. Kto zje wszystkie ptysiowe groszki najszybciej ten wygrywa! Pamiętaj, że ten komu upadnie groszek lub użyje rąk – ten odpada.

Mam nadzieję, że te andrzejkowe pomysły przydadzą się nie tylko na andrzejkowy wieczór i będziesz się przy nich świetnie bawić. A może masz jeszcze jakieś pomysły na tego typu zabawy? Daj znać co sobie wywróżyłeś, jestem ogromnie ciekawa. 🙂

Źródła: 1.