restaurant week łódź

Festiwal restauracyjny – nie iść i tyle stracić…

Restaurant Week (RW) jest to jeden z największych festiwali restauracyjnych. Zrzesza on najlepsze restauracje autorskie, a jego główne idee to #respectFood oraz zero-waste. Dzięki możliwości wcześniejszych rezerwacji – nie marnuje się jedzenia. To dopiero początek, a zdążyłam już wymienić aż tyle zalet… Restaurant Week w Łodzi (oraz w całej Polsce) – tegoroczna edycja jesienna – rozpoczęła się 16stego października i potrwa aż 2 tygodnie – do 30.10.

Dlaczego mnóstwo stracisz, jeśli nie pojawisz się na wydarzeniu? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu!

deska wędlin i serów przystawka

Restauracja PERA Trattoria Italiana przy ul. Piotrkowskiej (kiedyś Zakład Gastronomiczny) – Restaurant Week w Łodzi październik 2018

Poniżej zamieszczam grafikę, gdzie znajdziesz podstawowe informacje i założenia festiwalu w pigułce – czyli cenę, specjalną okazję dla 8mego gościa czy info o konkursach. Szczegółowo poczytasz o tym wszystkim tutaj – Restaurant Week. Za chwilę – niżej – podam Ci też specjalny kod, który obniży cenę rezerwacji, aż o 10 zł!

restaurant week łódź

Restaurant Week – na czym to polega?

Otóż festiwal wygląda tak, że przez stronę rezerwujesz miejsce w wybranej lokalizacji (dostępnych jest kilkanaście miast w całej Polsce). W Łodzi w wydarzeniu bierze udział, aż 29 restauracji! Następnie wybierasz konkretną datę i godzinę Twojej wizyty w restauracji. Finalnie płacisz jedynie 49 zł – a otrzymujesz w zamian, aż 3 dania (!!!) oraz festiwalowy drink.
W ostatnim kroku użyj kodu: RWP19J-9ENKZ32N.
Wówczas koszt rezerwacji zmniejszy się, aż o 10 zł!

restaurant week w łodzi

Moje pierwsze spotkanie z festiwalem Restaurant Week

Kiedy dowiedziałam się o RW, to nie sądziłam, że w tej cenie najem się czymkolwiek. Pierwszy raz do uczestniczenia w wydarzeniu namówił mnie mój facet – a było to kilka lat temu. Wyruszyliśmy z dozą niepewności – zaryzykowaliśmy i mimo niedowierzania – poszliśmy na niego GŁODNI.
A rzadko nam się to zdarza.

Ja w domu najczęściej gotuję – i naprawdę to lubię (ponoć nawet mi wychodzi – zerknij tutaj). Ale lubimy też razem wyjść, spróbować nowych smaków – czegoś zupełnie innego, czegoś czego nie umiałabym nawet dobrze ułożyć na talerzu – a co dopiero ugotować.
Jednak przede wszystkim wtedy spędzamy ten czas wspólnie, na rozmowach, jedzeniu i przebywaniu w swoim towarzystwie.

restaurant week łódź

Restauracja Willa Impresja w Pabianicach – Restaurant Week październik 2019

Wracając do pierwszego razu z RW to powiem Ci, że cieszyłam się, że wtedy chłop wyciągnął mnie z domu. Serio było warto i mimo, że wybraliśmy się głodni to naprawdę się najadłam.
Totalnie wtedy zmieniłam swoje nastawienie do festiwalu i wtedy też  Restaurant Week stał się jednym z moich ulubionych wydarzeń.
Od tego też czasu nie zabrakło mnie ani razu przy stole, podczas jego trwania. I nieważne czy byłam już jego ambasadorką czy nie, po prostu lubię ten festiwal, od tak. 🙂

PERO trattoria italiana łódź

Rezerwacja na Restaurant Week – jak do tego się zabrać?

Pomogę Ci wybrać rezerwację tak, żebyś nie żałowała. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, na które zawsze zwracam uwagę i co szczególnie jest dla mnie ważne przy rezerwacji.

Pamiętaj, o kilku podstawach – czyli po pierwsze lista rzeczy, jakich oczekujesz. Jeśli wybierasz się tylko we dwoje – z partnerem, to pewnie cenicie sobie ciszę i spokój, mam rację? Zupełnie inaczej będzie to wyglądać, kiedy wybierasz się do restauracji z całą rodziną, wtedy głównie patrzysz na dzieci. Możesz też zebrać całą ekipę znajomych i zaatakować festiwal w grupie ponad 8miu osób. Tutaj pamiętaj, że 8my gość nie płaci, więc festiwalowa przyjemność będzie jeszcze tańsza – ale to tylko taka dodatkowa, drobna #infocebula. 😉

farina bianco łódź

Restauracja Farina Bianco w Łodzi – Restaurant Week październik 2019

Jeśli w 100% chcesz być zadowolona z tego festiwalowego doświadczenia, to warto to na spokojnie przemyśleć i dobrać lokalizację, która Ci najbardziej odpowiada. Poczytaj blogi, podzwoń po restauracjach, zapoznaj się z menu dostępnym na stronie wydarzenia. Warto tutaj zaznaczyć, że każda restauracja przygotowała coś innego w karcie dań. Na stronie wydarzenia możesz zaznaczyć swoje preferencje, które także ułatwią Ci wybór.

PERO trattoria italiana łódź

Kameralne restauracje w Łodzi – Restaurant Week

Jeśli cenisz sobie ciszę i spokój oraz na Restaurant Week wybierasz się tylko we dwoje z partnerem i chcesz, żeby było romantycznie – i w miarę możliwości kameralnie, to zacznij od wyboru godziny. Wybierz czas po jakiejś 18-18:30, wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawi się ktoś z dziećmi. Ten aspekt sprawi, że atmosfera będzie cichsza i spokojniejsza. Na dodatek o tej porze roku, robi się szybciej ciemno, więc klimatyczne światełka i oświetlenie restauracji nada niesamowicie magiczny klimat waszej kolacji.

Filharmonia Smaku łódź

Restauracja Filharmonia Smaku w Łodzi – Fine Dining Week sierpień 2019

Jeśli chodzi o Restaurant Week w Łodzi to szczególnie na tego typu wyjścia polecam Ci poniższe miejsca (wszystkie znajdziesz na Facebook’u, a podlinkowałam tylko te, które mają swoją, własną stronę internetową):

  1. Farina Bianco – restauracja z muzyką na żywo, uwielbiam tam bywać nie tylko podczas festiwalu. Kulinarnie przepysznie. Wnętrze zachwyca. Ale muszę przyznać, że bez wcześniejszej rezerwacji ciężko tam o wolny stolik. Po wejściu do środka byłam bardzo zdziwiona, że jest tam, aż tak duża przestrzeń. Kuchnia międzynarodowa – z naciskiem na włoską.
  2. Powidok – przepiękne miejsce, idealne na randkę we dwoje. Smacznie. Kuchnia europejska.
  3. Quale – bardzo kameralna restauracja, za pierwszym razem miałam mały problem, żeby tam trafić. Smacznie i elegancko. Kuchnia polska.
  4. PERA Trattoria Italiana (kiedyś Zakład Gastronomiczny) – niestety nie widzę tego miejsca w tegorocznej edycji festiwalu, ale poza RW również możesz je odwiedzić. Jest tam przepysznie, lokal jest przy samej Piotrkowskiej i naprawdę warto się tam wybrać. Króluje tam kuchnia włoska.
restauracja quale restaurant week

Restauracja Quale w Łodzi – Restaurant Week kwiecień 2019

Restauracje dla rodzin z dziećmi w Łodzi – Restaurant Week

Natomiast jeśli posiadasz dzieci, wówczas chcesz aby ten wieczór był radosny, pełen śmiechu, zabawy i po prostu rodzinny. Wtedy  powinnaś wybrać miejsca, które są niedaleko Twojego domu. Dzieci zazwyczaj nudzi długa jazda autem, po czym później mogą być bardziej marudne i niechętnie jeść cokolwiek przy stole.

Kolejno najlepiej jeśli przed rezerwacją zadzwonisz do interesujących Cię restauracji i zapytasz czy posiadają kącik dla dzieci, krzesełko dla maluszków, a może nieopodal ich lokalizacji jest plac zabaw? Takie informacje na pewno będą pomocne.

restauracja powidok łódź

Restauracja Powidok w Łodzi – Restaurant Week październik 2018

Wybierz najlepiej godziny wczesno-popołudniowe. A to tylko dlatego, że najczęściej podczas Restaurant Week ostatnim – czyli 3cim, daniem jest deser. A, jak wiadomo, słodycze (przynajmniej u moich chrześniaków) działają bardzo pobudzająco. I co za tym idzie – ogarnia ich wtedy niepohamowane szaleństwo – są nie do zatrzymania, serio. Wówczas też ich rodzice mogą pomarzyć o spokojnym wieczorze, dzieciaki z trudem kładą się po 23ciej, nie wspomnę o ciągłym marudzeniu czy tupaniu nóżkami. Także, jeśli u Ciebie jest podobnie to zrozumiesz to doskonale.

willa impresja pabianice

Restauracja Willa Impresja w Pabianicach – Restaurant Week październik 2019

Festiwalowa wyprawa powinna trwać nie dłużej niż 90 minut. Także, jeśli wybierzesz się odpowiednio wcześnie to wtedy istnieje też prawdopodobieństwo, że na wieczór dzieci pójdą grzecznie spać. Mówiąc krócej – po prostu padną, jak te „kawki” ze zmęczenia pełnym atrakcji dniem, a Ty i Twój partner będziecie mieć wieczór tylko dla siebie.

Restauracja PERA Trattoria Italiana (kiedyś Zakład Gastronomiczny) – Restaurant Week w Łodzi październik 2018

Polecane restauracje na Restaurant Week w Łodzi

Poniżej moje top 3 łódzkie miejsca, które będą świetnym wyborem szczególnie dla rodzin z dziećmi:

  1. Fatamorgana – idealna na wypad z rodziną, bardzo spokojna okolica. Nie sądziłam, że Łódź ma takie miejsca – warto odwiedzić również wiosną i latem. Kulinarnie również się nie zawiodłam. Króluje tam kuchnia międzynarodowa.
  2. Sote – NoBo Hotel*** (kiedyś Kolory Wina) – posiada kącik dla dzieci, parking. Po remoncie wygląda fantastycznie, smacznie. Kuchnia europejska.
  3. Gęsi Puch – piękna restauracja, dobre usytuowanie, jest parking. Niesamowite wnętrze. Kulinarnie – mistrzostwo, kuchnia polska.
  4. Filharmonia Smaku – podobnie, jak w Farina Bianco – miejsce od ulicy wygląda na o wiele mniejsze. Posiada piękne, klimatyczne oświetlenie wieczorem. Wiosną stoliki są również na zewnątrz – od drugiej strony. Posiada kącik dla dzieci. Kuchnia międzynarodowa.
restaurant week w łodzi

Restauracja PERA Trattoria Italiana (kiedyś Zakład Gastronomiczny) – Restaurant Week w Łodzi październik 2018

Restaurant Week – czas z bliskimi jest bezcenny

Jeśli jeszcze się zastanawiasz czy warto iść na festiwal to pomyśl nad tym, kiedy ostatnio spędziłaś czas z bliskimi? Kiedy miałaś czas na wypad z Mamą na zakupy czy z Tatą na grzybobranie? A może warto byłoby spędzić trochę czasu z rodzeństwem? Tutaj Restaurant Week wpisuje się idealnie, bo macie aż 90 wspólnych minut przy stole. Będzie to chwila na pogaduchy, jedzenie i czas, tak po prostu, dla Was.

Pamiętaj o najbliższych, bo czas ucieka niemiłosiernie. Zwolnij trochę. Zabierz kogo tylko zapragniesz na festiwal i czerp z tego czasu, jak najowocniej! Nic tak nie łączy, jak spotkanie przy stole. 😉

farina bianco łódź

Restauracja Farina Bianco w Łodzi – Restaurant Week październik 2019

A ten tekst piszę, bo naprawdę cenię ten festiwal bardzo mocno. Piszę go, bo doświadczyłam mnóstwa dobra i spotkałam masę pozytywnie zakręconych ludzi, dzięki właśnie RW. I to jest piękne, i chcę się tym dobrem dzielić, puszczać je w świat.

No i halo, halo! Przede wszystkim piszę to dlatego, bo kocham jeść, bo przecież kto nie kocha jeść? Jeszcze w takiej cenie to totalne szaleństwo.